Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/kwo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Obowiązkowe dokumenty do ślubu w urzędzie

Formalności – niezbędne dokumenty, wymagany wiek

Jeżeli ktoś planuje ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego to od momentu zamówienia ceremonii trzeba poczekać na nią trzydzieści jeden dni. Jest to z pewnością znacznie krócej niż w przypadku ślubu kościelnego. Formalności i rzeczy do załatwienia też jest mniej.

Czy ułatwione procedury powinny decydować o tym,  że wybiera się ślub cywilny zamiast ślubu kościelnego? Prawdopodobnie tak właśnie czasami bywa. Żeby zostać małżonkami w świetle prawa należy mieć skończone 18 lat. Natomiast w wyjątkowych sytuacjach sąd zgadza się na zawarcie małżeństwa przez kobietę, która ukończyła 16 lat. Poza tym wymagane jest przedstawienie takich dokumentów jak dowody tożsamości oraz skrócone odpisy aktu urodzenia. Osoba rozwiedziona powinna przedstawić dodatkowo wyrok rozwodowy, a wdowa lub wdowiec odpis aktu zgonu byłego małżonka. W przypadku ślubu z obcokrajowcem powinien on okazać paszport, przetłumaczony na polski akt urodzenia oraz zaświadczenie z ambasady lub urzędu będącego odpowiednikiem polskiego USC w jego kraju, dotyczące prawnej zdolności do zawarcia małżeństwa. Jeśli chodzi o pozostałe formalności przyszli małżonkowie powinni zdecydować jakie będą nosić nazwiska po ślubie i jakie nazwisko otrzymają ich dzieci. Należy też wypełnić zapewnienie dotyczące braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego.  Natomiast jeśli chodzi o świadków zawarcia ślubu cywilnego to maja mieć oni ukończone 18 lat i powinni zjawić się w USC przynajmniej pół godziny przed ceremonią z dowodami osobistymi.

Koszty, jakie ponosi się w związku z zawarciem ślubu cywilnego to opłata skarbowa w wysokości 80 zł oraz 20 zł za skrócony odpis aktu urodzenia. Poza tym można zgodzić się na oprawę muzyczną podczas ceremonii, co będzie kosztowało od 50 do 100 zł. Natomiast jeśli ktoś zdecyduje się na ślub cywilny w plenerze opłaty nieco wzrosną. Sama ceremonia trwa naprawdę niedługo, bo około 15 minut. Dowodem zawarcia małżeństwa jest akt prawny, który zostaje sporządzony zaraz po ceremonii. Potem należy jeszcze ewentualnie dokonać wymienić dowodu osobistego, aby mogło się na nim znaleźć nowe nazwisko.