Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/kwo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Obowiązki świadków podczas ślubu w urzędzie

Obowiązki świadków

Obowiązki świadków na ślubie kościelnym, konkordatowym i cywilnym są podobne. Oprócz spraw formalnych mają wspierać Państwa Młodych oraz pomagać im w niektórych sprawach. Zazwyczaj Panna Młoda ma świadkową, a Pan Młody świadka, ale można wybrać na przykład dwie kobiety lub dwóch mężczyzn.

Natomiast bezwzględnym wymogiem jest to, aby osoby pełniące role świadków były pełnoletnie. Mają zjawić się odpowiednio wcześniej przed ceremonią ślubną i zabrać ze sobą dowody osobiste, aby móc podpisać akt ślubu. Podczas ceremonii świadkowie stoją za młodą parą. Bywa też tak, że to właśnie świadek pilnuje obrączek ślubnych i wręcza je tuż po wygłoszeniu słów przysięgi nowożeńcom. Natomiast po jej zakończeniu składają życzenia zaraz po urzędniku USC. Następnie mogą to zrobić rodzice i pozostali goście.

Bardzo często świadkowie pomagają również przygotować się przyszłym małżonkom do ceremonii ślubnej. Dotyczy to zwłaszcza Panny Młodej. Świadkowa pomaga jej w ubraniu się, a także zrobieniu makijażu i fryzury ślubnej, jeśli nie zostały one wykonane w salonie kosmetycznym oraz fryzjerskim. Zdarza się również tak, że trzeba ukoić w jakiś sposób nerwy Państwa Młodych. Każdy świadek i świadkowa powinien być na to gotowy. Poza tym najlepiej jest zapytać po prostu przyszłych nowożeńców czego konkretnie oczekują od świadków. Jeśli wszystko zostanie ustalone wcześniej, to ceremonia i ewentualne późniejsze przyjęcie powinny przebiegać bez żadnych nieoczekiwanych problemów. Z pewnością świadkowie powinni pomagać Państwu Młodym w odbieraniu prezentów i kwiatów, które będą wraz z życzeniami wręczać goście. Do świadków może też należeć zorganizowanie przewozu tych rzeczy do domu. Natomiast nie muszą robić tego osobiście, bo będą potrzebni na przyjęciu weselnym. Najpierw świadkowa pomaga Pannie Młodej poprawić fryzurę i makijaż, natomiast już na samej imprezie czasami bywa tak, że świadkowie wygłaszają toasty zaraz po rodzicach młodej pary. Świadek powinien też dbać o to, żeby goście mieli pełne kieliszki. Z kolei świadkowa może zając się rozkręcaniem zabawy. Z pewnością rola świadka jest dość odpowiedzialna, ale należy brać pod uwagę, że skoro zostało się wybranym na świadka, to znaczy że jest się kimś naprawdę ważnym dla Pani lub Pana Młodego.