Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/kwo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Ślub cywilny za granicą lub z obcokrajowcem

Ślub za granicą lub z obcokrajowcem

Zdarza się tak, że ktoś planuje wziąć ślub cywilny za granicą. Zwykle wynika to z faktu, że przyszły współmałżonek pochodzi z innego kraju. Jednak czasami pary, gdzie obie osoby są Polakami decydują się na zagraniczny ślub, aby go urozmaicić egzotycznymi widokami.

Obecnie można nawet liczyć na pomoc firm, które ułatwiają zorganizowanie ślubu i wesela w wybranym miejscu w Europie, Ameryce czy Afryce. Dzięki temu znacznie sprawniej odbywa się rezerwacja transportu dla przyszłych nowożeńców i gości, rezerwacja noclegów, zorganizowanie przyjęcia weselnego, zamówienie jedzenie, tortu, fotografa czy oprawy muzycznej, a także załatwienie formalności związanych ze ślubem. Natomiast częścią z nich trzeba zająć się oczywiście jeszcze w kraju. Trzeba zdobyć odpisy aktu urodzenia oraz sporządzić dokumenty świadczące o braku prawnych przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego. Takie zaświadczenie ma zawierać imię, nazwisko, datę urodzenia, miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania, obywatelstwo oraz stan cywilny. Poza tym potrzebne będą też paszporty albo dowody osobiste. Natomiast jeśli któraś z osób jest po rozwodzie, albo jest wdową czy wdowcem, to również musi posiadać na dowód tego odpowiednie dokumenty – odpis prawomocnego orzeczenia sądu o rozwodzie, odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o jego rozwiązaniu, odpis skrócony aktu zgonu. Jeżeli ślub za granicą nie będzie udzielany przez Polaka, to wszystkie dokumenty powinny być przetłumaczone.

Z kolei w przypadku, kiedy ktoś bierze ślub cywilny z obcokrajowcem w Polsce, to od przyszłego współmałżonka pochodzącego z innego kraju wymaga się przedstawienia: paszportu, przetłumaczonego przez tłumacza przysięgłego aktu urodzenia oraz zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa. Można je otrzymać w ambasadzie danego kraju lub w tamtejszym odpowiedniku Urzędu Stanu Cywilnego. Natomiast jeśli nie ma takiej możliwości, bo niektóre kraje nie wydają po prostu tego typu zaświadczeń, to należy się zwrócić do sądu rodzinnego w Polsce i poprosić o zgodę na zawarcie związku małżeńskiego. Tak więc jedne pary zastanawiają się czy wziąć ślub cywilny czy kościelny, a inne czy pobrać się w Polsce czy w innym kraju. I tu, i tu czasami decydują względy romantyczne, a czasami praktyczne.