Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/kwo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak wygląda ślub cywilny w plenerze?

Koszty ślubu cywilnego w plenerze

Kto powiedział, że ślub cywilny nie może być romantyczny? Żeby stworzyć odpowiednia atmosferę można przenieść ceremonię z budynku Urzędu Stany Cywilnego w plener. Natomiast trzeba się liczyć wtedy z większymi kosztami oraz z większą ilością formalności, które trzeba załatwić przed ślubem.

Żeby zorganizować ślub cywilny w plenerze trzeba uzyskać na to zgodę Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Prawo o aktach stanu cywilnego dopuszcza zawarcie związku małżeńskiego poza lokalem USC w uzasadnionych przypadkach. W związku z tym należy wystosować do kierownika USC pismo, w którym trzeba podać powody dla których ślub cywilny miałby się odbyć w plenerze. Natomiast obecnie nie muszą być to jakieś niezwykle ważne przyczyny. Zwykle kierownik USC wyraża zgodę nawet jeśli poda się, że miejsce wybrane na ślub jest z jakichś powodów ważne dla przyszłych małżonków. Ważne, aby była możliwość zawieszenia godła państwowego w widoczny sposób. Należy też wyrazić prośbę o możliwość przybycia urzędnika w wybrane miejsce. Do pisma należy dołączyć zgodę osoby będącej właścicielem obiektu czy terenu, gdzie planowany jest ślub.

Jeśli chodzi o koszty ślubu cywilnego w plenerze, to trzeba oczywiście pokryć opłatę skarbową w wysokości 80 zł oraz zapłacić 20 zł za odpis aktu urodzenia. Poza tym trzeba sfinansować dojazd i powrót urzędnika z Urzędu Stanu Cywilnego, który zostanie oddelegowany w celu udzielania ślubu. Oczywiście trzeba też brać pod uwagę konieczność zapłacenia właścicielowi miejsca, w którym będzie się odbywała ceremonia. Do tego dochodzi oprawa muzyczna i stroje. Suknia na ślub cywilny może, a nawet powinna być wyjątkowa. Jeśli wkłada się w przygotowanie ślubu cywilnego więcej wysiłku i organizuje go w plenerze, to zwykle Panna Młoda wybiera kreację, w której równie dobrze mogłaby pójść do ślubu kościelnego. Również ubranie Pana Młodego powinno być bardzo eleganckie i dopracowane w każdym szczególe. Natomiast na nowy garnitur na specjalne okazje trzeba wydać trochę pieniędzy. Do tego wszystkiego dochodzą koszty przyjęcia, na które zwykle zaprasza się gości po ceremonii ślubnej. Może się ono nawet odbywać w tym samym miejscu co ślub, w plenerze.