Ślub cywilny a kościelny lub konkordatowy

Obecnie biorąc ślub kościelny nie trzeba już organizować poza tym ceremonii w Urzędzie Stanu Cywilnego. Biorąc ślub konkordatowy jest się małżeństwem również w świetle prawa. Jest to z pewnością lepsze i wygodniejsze rozwiązanie.

Do 1998 roku narzeczeni musieli załatwiać dwa śluby, jeśli zależało im też na ceremonii kościelnej. Oznaczało to oczywiście więcej formalności oraz konieczność wykazania się bardzo dobrą organizacją. Trzeba było zdobywać i dostarczać odpowiednie dokumenty zarówno do Urzędu Stanu Cywilnego, jak i do kancelarii parafialnej. W przypadku ślubu konkordatowego wszystko załatwia się w kancelarii kościelnej. Natomiast jeśli kościół, w którym narzeczeni chcą się pobrać nie należy do parafii żadnego z nich trzeba uzyskać licencję od księży proboszczów ze swoich parafii. Termin ślubu ustala się około pół roku wcześniej. Przynajmniej 3 miesiące przed planowanym ślubem trzeba dostarczyć do kancelarii kościelnej: świadectwa bierzmowania, świadectwa chrztu, zaświadczenie dotyczące uczestnictwa i ukończenia korsu przedmałżeńskiego oraz spotkań w poradni rodzinnej. Należy też mieć ze sobą dowody osobiste oraz podać dane świadków Pani i Pana Młodego. Na podstawie dokumentów dostarczonych do kancelarii parafialnej zostanie sporządzony protokół przedślubny. Poza tym rozpisane zostaną zapowiedzi przedślubne.

W przypadku ślubu konkordatowego konieczna jest jednak wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego w celu uzyskania zaświadczenia o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa. Uwaga – jest ono ważne przez 3 miesiące. Żeby je uzyskać trzeba mieć ze sobą dowody osobiste, skrócone odpisy aktów urodzenia oraz ewentualnie odpis skrócony aktu zgonu poprzedniego współmałżonka. Zaświadczenie z USC trzeba dostarczyć do kancelarii kościelnej. Podobnie zresztą jak potwierdzenie o odczytaniu zapowiedzi w parafiach narzeczonych. Natomiast tuż przed ślubem należy mieć ze sobą zaświadczenia o odbytych spowiedziach przedślubnych. Poza tym przyszli małżonkowie i świadkowie podpisują zgodę na skutki cywilno-prawne małżeństwa konkordatowego. Na tej podstawie kancelaria parafialna wysyła w ciągu 5 dni po ślubie do USC dokumenty, które są potrzebne do sporządzenia aktu małżeństwa. Można go tam odebrać po 14 dniach. W przypadku ślubu z obcokrajowcem trzeba się przygotować na jeszcze większą ilość formalności, a część z nich będzie musiała zostać załatwiona w jego ojczystym kraju.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 17234 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/kwo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/slub-cywilny-a-koscielny-lub-konkordatowy/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xsv/public_html/kwo.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/xsv/public_html/kwo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html ...', 9) #1 /home/xsv/public_html/kwo.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xsv/public_html/kwo.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/xsv/public_html/kwo.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/xsv/public_html/kwo.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/xsv/public_html/kwo.pl/wp-includes/load.php(679): do_act in /home/xsv/public_html/kwo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435